fbpx  
Home » Новини » Суд скасував драконівські тарифи на проїзд у громадському транспорті Тернополя

Суд скасував драконівські тарифи на проїзд у громадському транспорті Тернополя

03.05.2019 13:03 Категорія: Новини

тролейбусТернопільський юрист домігся в суді скасування скандальних тарифів на проїзд в громадському транспорті Тернополя. Поза тим, в міській раді наразі не придумали нічого мудрішого, як… ігнорувати рішення суду. Що цікаво, це не перший гучний судовий позов, який останнім часом програє міська рада. І при цьому відповідальності за спричинену людям фінансову шкоду ніхто з чиновників досі не поніс, пише УНІАН.

Нагадаємо, після того, як 1 листопада минулого року міськвиконком істотно підняв тарифи, тернополяни влаштували «Тарифний майдан» та перекриття доріг. Бачачи, що вир емоцій може мати непередбачувані наслідки, прямо під час чергової велелюдної акції протесту під міськрадою міський голова Сергій Надал дав задню і скасував рішення виконкому. Та щойно згуртованість тернополян послабала, 15 листопада міськвиконком таки затвердив нові тарифи. І вони мало чим відрізнялися від «першолистопадових». Однак на чергові акції протесту запалу у великої кількості терноплян не вистачило. А вимоги поодиноких активістів мерія традиційно проігнорувала.

Економічну обґрунтованість довести не змогли

Адвокат Ростислав Небельський свій позов подав, щойно 1 листопада тарифи ввели в дію. Тоді жителі міста не могли збагнути, як у регіоні з найнижчою у державі зарплатою можна було готівковий тариф підняти в рази і встановити антирекорд України: 9 грн в маршрутках і 8 грн в тролейбусах.

«Я вказував, що рішення міськвиконкому від 30 жовтня суперечить процесуальним нормам і не відповідає регуляторним актам. Держава, розуміючи, що органи місцевого самоврядування можуть приймати обтяжливі для населення рішення, встановила певні критерії етапності, щоб такі рішення були затверджені. Основний документ, який передує прийняттю акту, є аналіз його регуляторного впливу. Тобто орган місцевого самоврядування повинен був описати проблему, запропонувати кілька шляхів її вирішення і обирати той, який є найбільш доцільним», – каже адвокат.

Натомість міська рада, стверджує юрист, процедури не дотрималася. Згодом, за словами Небельського, 15 листопада виконком зробив ще юридично неграмотну дію: відновив скасоване рішення від 30 жовтня і вніс до нього зміни.

«Тоді як все потрібно було починати заново, адже це окремий регуляторний акт. Треба було організовувати громадські слухання, обґрунтовувати нові тарифи. Обґрунтованість тарифів я також оспорював. І представник міської ради не зміг довести, що затверджені виконкомом тарифи мають економічне обґрунтування. Кажуть, зросла мінімальна зарплата і тому має бути ось такий тариф. Але треба було вказати, скільки у вас працівників, які затрати і яким чином підняття мінімальної зарплати збільшує тариф. Тим більше, що в Тернополі запровадили автоматизовану систему оплати, отже вплив росту мінімальної зарплати має бути мізерним», – переконаний адвокат.

Він висловлює здивування тим, що після встановлення валідаторів у тролейбусах там залишили кондукторів, перетворивши їх на «ходячі валідатори». При цьому наводить приклад Львова, де пасажири купують квиток або у водія, або ж здійснюють безготівковий розрахунок з допомогою гаджетів завдяки QR-коду.

«Натомість в Тернополі в систему громадських перевезень запустили паразитуючу структуру. А потім міська рада малює нам тарифи, довести економічну виправданість яких не може. Досі не зрозуміло, яка роль товариства «Системний зв’язок». Я вважаю, що це – фірма-прокладка. Через запит спробував з’ясувати, скільки місто платить цій структурі. Мені відповіли – це комерційна таємниця. Місто замовило розробку автоматизованої системи, закуповуємо валідатори. А потім замість того, щоб комунальне підприємство цією системою користувалося, ми беремо окрему приватну структуру, якій надаємо статус оператора, і платимо їй гроші. Я не побачив тут нічого такого, чим місто могло б гордитися», – наголошує Ростислав Небельський.

У мерії готують касацію

Тим часом в міській раді після прийнятого апеляційною інстанцією рішення спробували банально сховати голову в пісок. Наступного дня на сайті міської ради лише з’явилася інформація, що тарифи на проїзд у Тернополі залишаються без змін. Чим саме зумовлена поява даного оголошення в замітці не пояснювалося. Окремі кондуктори в тролейбусах дізналися про рішення суду вже від пасажирів. Останні ж дізналися про відміну тарифів безпосередньо з уст судді завдяки відео, яке оприлюднив Ростислав Небельський у Фейсбуці. Загалом дане відео переглянуло понад 8,6 тис. осіб. В транспорті почали виникати конфлікти, адже тернополяни цілком логічно доводили своє право платити за старими тарифами. В міській раді натомість зайняли вичікувальну позицію.

«Наразі ми ще не отримали рішення суду з печаткою. Після цього вже будемо приймати рішення щодо тарифів. На рішення апеляційної інстанції подаватимемо касацію», – окреслила план дій мерії керівник прес-служби Мар’яна Зварич. Водночас Небельський підкреслює, що звернення до Верховного суду не позбавляє міську раду зобов’язання виконувати уже прийняте апеляційним судом рішення. Мовляв, щойно суд скасував рішення про підняття тарифів, мали почати діяти попередні.

«Рішення суду набуло законної сили одразу після оголошення. Начальник міського управління транспорту Ігор Мединський був присутнім на заключному засіданні і все чув. Тобто зараз їм не потрібно тексту рішення, вони його знають. На папері буде лише регулятивна частина. Якби в нас в місті була добросовісна влада, вже 16 квітня керівництво Тернополя мало дати вказівку про зміну тарифів і перегримування валідаторів. Натомість міська рада зробила вигляд, що нічого не сталося. Таким чином вже який день порушуються права споживачів. Зважаючи на таке свавілля міської влади, громаді треба самостійно боротися за свої права», – зазначає адвокат.

Додає, що в даному випадку через невиконання рішення суду мала б відреагувати і Держспоживслужба.

Суд скасував драконівські тарифи на проїзд у громадському транспорті Тернополя Reviewed by on . Тернопільський юрист домігся в суді скасування скандальних тарифів на проїзд в громадському транспорті Тернополя. Поза тим, в міській раді наразі не придумали н Тернопільський юрист домігся в суді скасування скандальних тарифів на проїзд в громадському транспорті Тернополя. Поза тим, в міській раді наразі не придумали н Rating: 0

Додати коментар

scroll to top