fbpx  
Home » Новини » У Чорткові виявили цікаву знахідку (фото)

У Чорткові виявили цікаву знахідку (фото)

07.03.2019 16:56 Категорія: Новини

кiмната_чорткiвПрацівники Чортківського водоканалу випадково натрапили на кімнату під землею, коли лагодили прорив каналізації на вулиці Ринок.

– До нас звернувся місцевий житель із проханням полагодити каналізацію, – розповідає виданню Наш День заступник міського голови Чорткова з житлово-комунального господарства Олег Недокус. – Коли ми розкопали трубу, то побачили, що в одному місці провалилась земля, далі помітили отвір, що веде у підземне приміщення. Залізти туди не змогли, вдалось сфотографувати всередині лише завдяки палці для селфі.

Фото розмістили на сайті міської ради та інтернет-сторінці. Це викликало надзвичайне зацікавлення не лише серед жителів Чорткова, а й по всій Україні. На перший погляд знахідка ззовні схожа на звичайнісіньку розкопану яму з трубою всередині. Якщо залізти туди, то можна побачити отвір, а  всередині сховок, який  нагадує криївку.  Там зберегося два старих ліжка з ковдрами, а також металеві ящики і шматки тканини. Відомо, що у минулому на цьому місці був будинок, тож найімовірніше – ця кімната колись слугувала підвалом. Хто ж там мешкав, поки не відомо.

кiмната_чорткiв_(6)

– На цій вулиці здебільшого жили люди, пов’язані з торгівлею, адже  в давнину тут знаходився міський ринок, — розповідає Нашому Дню Олександр Степаненко, голова ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ». – Будинки, які були тут розташовані, належали євреям та вірменам. Під ними були підвали, пивниці, де зберігали крам і продукти. На мою думку, цей сховок пов’язаний із нацистською окупацією. Оскільки тут єврейський квартал, тож цілком ймовірно, що цей підвал використовували як укриття.

Старі вулички Чорткова зберігають багато ще таємниць та життєвих історій. Олександр Степаненко розповідає неймовірну історію єврейської дівчинки Марти Вінтер, якій вдалося вижити під час переслідувань у період нацистської окупації. Лише у похилому віці вона розповіла, як їй вдалося врятуватися. Мама Марти працювала провізором у аптеці. Оскільки вона була хорошим фахівцем, їй дозволили залишитися на роботі. У підвалі будівлі вона заховала свою маленьку доньку, коли зрозуміла, що в гетто їй небезпечно перебувати. У книзі Марта пригадує, як дивилася у віконце підвалу, яке виходило на вулицю Міцкевича, на ноги перехожих і намагалася уявити, як вони виглядали. Семирічна дівчинка перебувала у підвалі аптеки протягом місяця. Мама змогла врятувати доньку – вона звернулася за допомогою до знайомої родини у Варшаві. Ці люди, не маючи жодних родинних зв’язків з Мартою, погодилися приїхати і врятувати дівчинку.

кiмната_чорткiв_(2)Сьогодні спогади Марти можна прочитати українською мовою. Ідея перекладу книжки належить «Гельсінській ініціативі – ХХІ». Переклав її Антон Степаненко.

Перебуваючи у Чорткові, заходимо у центральну районну аптеку, де переховувалася маленька дівчинка. Відразу ж кидаються в очі два вікна підвалу, через які можна побачити вулицю. Цю аптеку заснував у 1989 році  бургомістр Чорткова Людвіг Носс. Досі тут зберігся інтер’єр з минулого. Працівники стараються все робити для того, аби зберегти унікальний дух давнини у цьому старовинному приміщенні. Також можна побачити підвал, де жила маленька Марта, щоб врятуватися від смерті…

Поки не відомо, хто ж мешкав у підземній кімнаті на вулиці Ринковій – жертви гонінь нацистів чи вояки УПА. Уже незабаром комунальники мають повністю розчистити вхід до підземної кімнати, і тоді фахівці зможуть  дослідити речі, які зберігаються під землею. Лише після цього міська влада вирішуватиме: засипати підземелля чи створити тут відкритий міні-музей.

– Історія Чорткова дуже цікава, – каже міський голова Володимир Шматько. – Це синергія культур і різних народів. Тому сьогодні дуже важливо її досліджувати і відроджувати. Ця знахідка дуже значима  для нашого міста. Якщо речі, які залишені у підземній кімнаті, мають цінність і нагадують про трагічні події, то ми це збережемо. Облаштуємо локацію для туристів, зробимо сходи, щоб туди можна було зайти, і відтворимо атмосферу, яка там була у минулому.

кiмната_чорткiв_(3)кiмната_чорткiв_(4)кiмната_чорткiв_(5)

кiмната_чорткiв_(7)

 

У Чорткові виявили цікаву знахідку (фото) Reviewed by on . Працівники Чортківського водоканалу випадково натрапили на кімнату під землею, коли лагодили прорив каналізації на вулиці Ринок. – До нас звернувся місцевий жит Працівники Чортківського водоканалу випадково натрапили на кімнату під землею, коли лагодили прорив каналізації на вулиці Ринок. – До нас звернувся місцевий жит Rating: 0

Додати коментар

scroll to top